EESTI ASI. Miks kõik on nagu on? (jaanuar 2017)

http://www.apollo.ee/eesti-asi.html

 

Kuidas ja miks sündis raamat „Eesti Asi”?

Olen Matti Masing, vabakutseline loodusteadlane ja ühiskonna teavitaja.

Raamat „Eesti Asi”võtab kokku minu kogemused maatükil nimega Eesti ühe kindla ja selge nurga alt vaadatuna. Olemas olevat olukorda (OOO) Eestis olen jälginud ja kirjeldanud aastakümneid. Nii tuligi kätte aeg need jälgimised ja kogemused kokku panna raamatuks. Materjali koostamisel olid aluseks eriti viimaste aastate sündmused eesti ühiskonnas ja poliitikas, sh on raamatus esitatud Rahvuslaste Tallinna Klubis 2015. a kevadel peetud ettekanne „Põrandaalune demokraatia Eestis 21. sajandil”.

Täpsemad selgitused on kõik raamatus ilusti esitatud, sh näited tegelikkusest, olukordade analüüsid, leitud probleemid ja ka soovitatud lahendused. Tekstilõike ilmestavad fotod ja joonised. Jooniste puhul oli abiks kunstnik Sondra Lampmann, kellele olen selle töö eest tänulik.

Selle raamatu üldisem mõte ja eesmärk on juhatada inimesed käima INIMVÄÄRSE ÜHISKONNA TEED. Raamatus olen kirjeldanud neid eeldusi ja tingimusi, mis selle tee käimiseks on vajalikud.

Nõnda saan nüüd soovitada seda raamatut kõikidele huvilistele ja olen valmis osalema aruteludes, mis raamatu lugemisest võivad tulla. Mõningane vastukaja on juba olemas. Näiteks Rakveres ei soovinud inimesed seda raamatut osta, olevat „raevu täis”. Mina, raamatu „Eesti Asi” autor ei ole selles raamatus küll raevu leidnud (selle asemel hoopis tegelikkuse kirjeldusi, selgitusi, analüüse, kokkuvõtteid ja tegelikkusel põhinevaid soovitusi), pole ma seda sinna ka oma teada pannud. Küllap on niisugune reageering pigem poekülastajate fantaasia, NENDE käidud elutee ja kogemuste vili, mis omal veidral moel toetab raamatus esitatud fakte ja kirjeldusi. Ent huvitav oleks teada, mida arvavad selle raamatu kohta inimesed mujal Eestis ja Euroopaski.

Lugejatele jõudu soovides,

Matti Masing, Avatud Maailm